Teachers

Staff

Headmaster

Chris Webster MEd, BSc (Hons)

Head of Pre-Prep

Linda Renfrew MA, PGCE, Dip SpLD

Bursar

Clive Abbott BA (Hons), ACA

Deputy Headmaster

Adam Warner BA (Hons), Mathematics 

Senior Management Team

Stephen Arnott BA (Hons), QTS, Assistant Head Pastoral, Head of History
Carol Harrower BSc (Hons), PGCE, Assistant Head Academic, Mathematics, Science
Rachel Leslie BEd (Hons), Class Teacher Year 2, Science & ICT Co-ordinator
Dominic Lowry BEd (Hons), Head of Communications & Development, Sport

Prep Department

William Arkell Sport, Learning Support Mentor
Helen Boardley BA (Hons), PGCE, Class Teacher Year 3
Alison Bottiglia BA (Hons), Head of Art & Design & Technology
Paul Braithwaite BSc (Hons), PE & Games
David Bray BSc (Hons), MSc, PGCE, Head of Science
Lesley Campbell BEd, English, Key Stage 2 English Co-ordinator
Abigail Cleminson Learning Support MentorKate Cousins BA (Hons), QTS, PE & Games, Geography
William Davis BA (Hons), QTS, PE & Games
Fatima Evans BA (Hons), PGCE, French
Kim Flack BA (Hons), QTS, MAEd, SPLD Level 5, SPLD Level 7, SEN Specialist Teacher
Sally Gribble, Special Needs Assistant
Rachel Grundy BSc (Hons), PGCE, QTS, Laboratory Technician
Lindsey Harris BA (Hons), PGCE, Head of Year 5 & 6, Head of Classics
Mark Hayward BA (Hons), MA, PGCert, FRSA, Head of English, Librarian
David Hedgecock BA (Hons), PGCE, MTh, Head of Mathematics
Louise Holder BA (Hons), QTS, Science, Mathematics
Caroline Hutchings MSc, QTS, Science, Key Stage 2 Science Co-ordinator
Ann Jago LL.B (Hons), Barr., PGCE, English, Religious Studies
Jane Johnson MA (Hons), PGCE, MEd, French, English
Karenza Latimer BA(Ed) (Hons), Head of Religious Studies
Alex Lawton, GAP Graduate
Louise Lawton Cache Level 3 Diploma, Special Needs Assistant
Julia Lytollis BEd (Hons), QTS, Class Teacher Year 3
Rebekah Palmer BA (Hons), PGCE, NASENDCo, Head of Learning Support, SENCO
Brent Peal BSc (Hons), PGCE, Head of Year 7 & 8, Head of Geography
Dan Phoenix BSc (Hons), Sport, Gap Graduate
Veena Pillai BSc, MSc, QTS, Head of ICT
Ian Rees BA (Hons), PGCE, Design & Technology
Nicholas Rosenthal BA (Hons), QTS, English
David Simpson BEd (Hons), QTS, Head of Boys Games
Jacqueline Smithard, BA Primary Education, Learning Support Mentor
Fiona Taylor BMus (Hons), PGCE, Director of Music
Imogen Thornton-Pickering BA (Hons), iPGCE, History, Religious Studies, Sport
Sarah Thornton-Pickering  AENA, ASA, TEFL, Head of Girls Games
Mary Wareham BA (Hons), PGCE, Head of Year 3 & 4, Head of French
Jan Whittle LTCL, Dip ABRSM, Music Administration
Lucy Williams BA (Hons), QTS, Mathematics, Key Stage 2 Mathematics Co-ordinator

Pre-Prep Department 

Fauzia Afzal BA, QTS, Early Childhood Studies, Class Teacher Year 1, Literacy Co-ordinator
Georgina Aspinall, NVQ Early Years, Teaching Assistant Reception, Tree Tops After School Care Manager
Diana Barnett Cert Ed, QTS, Special Needs 
Eve Black BA (Hons), QTS, Class Teacher Year 1
Joanne Birch NNEB Childcare Cert, Teaching Assistant Year 1, Nursery Nurse, Librarian, Tree Tops After School Care Assistant
Melissa Brown BEd (Hons), Class Teacher Nursery
Rachel Charlton BA (Hons), QTS, Class Teacher Reception
Sophia Davis BA (Hons), QTS, Class Teacher Year 2
Kay Gillespie BA Ed (Hons), QTS, PE & Games 
Annabel Glasspool BEd (Hons), Class Teacher Nursery 
Julianne Grigg NNE,  Nursery Nurse
Maria Harding NNEB Childcare Cert, Nursery Nurse, Special Needs Assistant
Rachel Hare NNEB, Teaching Assistant Year 2 & Reception, Tree Tops After School Care Manager, Breakfast Club Manager
Suzanne Harrison BA (Hons), PGCE, QTS, Class Teacher Reception
Michelle Hollingsworth BSc (Hons), QTS Early Years, , Early Years Co-ordinator, Class Teacher Reception
Sarah Hurl BSc (Hons), PGCE, Class Teacher Reception, Senior Teacher
Laura Jones BA (Hons), QTS, Class Teacher Year 2
Julia Kelly, Special Needs Assistant, City & Guilds Diploma Early Learning & Childcare
Gill Liddiard NNEB, PPA, Teaching Assistant Reception, Tree Tops After School Care Assistant
Lynn Matthews Foundation Degree in SEN, Higher Level Teaching Assistant, NVQ Early Years, Special Needs Assistant
Janet McIntosh BA Ed (Hons), ALCM Dip Piano, Music 
Chloe Nock BA Primary Education, QTS, Class Teacher Year 1, Mathematics Co-ordinator
Sally Pinner-Terry City & Guilds Childcare,Teaching Assistant Reception, Tree Tops After School Care Assistant
Helen Richardson MA, BEd (Hons), Montessori Dip, Support Teacher
Anna Ruddy HND Sports and Leisure, Montessori Early Years Dip, Nursery Nurse
Heather Scrivener Associates Degree (USA), Teaching Assistant Year 1
Kirsty Thompson NVQ 3 Early Years Childcare & Education, Teaching Assistant Year 2, Tree Tops After School Care Assistant, Twigs Leader
Sian Westen, Teaching Assistant Year 2

Administration Staff

Kate Adams LLB (Hons) Law, Head of Admissions & Marketing
Sue Christmas Bursar's Office Secretary & HR Secretary
Mary Dey HND Bus & Fin, Finance Assistant
Jane Langley-Holmes, Headmaster’s PA 
Lucy Penry CIPD, Pre-Prep Department Secretary
Vicky Sturgess Dip PES, Prep Department Secretary & Receptionist

Facilities Team

Victoria Blair Facilities Manager
Silvio Genco Gardener
John Vogel Caretaker

IT Department

Julie Allen Database Manager                                                                                                                                                                                              James Harding IT Network Manager

School Nurse

Caroline Nicholson SEN, School Nurse
Rowena Wilson RGN, RSCN, School Nurse

GAP Students

Meg Archer
Ned Halmarik
Dan Leitch
Ella Mercer Black

 

Open Morning

March 3

Book your place